Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kdo bude bydlet ve vaší bytovce

Cílová skupina: žáci 8. a 9. ročníků ZŠ a studenti středních škol

Cíl: Studenti se naučí vidět přednosti spolužití s lidmi různých národností. Dokážou hájit svoje postoje na základě argumentace. Naučí se najít společný zájem a dohodnout se na konsensu.

Čas: 45 min

Velikost skupiny: 12 – 30 žáků

Pomůcky: lístečky s popisem rodin, papír, psací potřeby

Popis činnosti:

  1. Rozdělte třídu do 4 – 5 skupin. Každá skupina tvoří rodinu.Všechny rodiny bydlí v pronajatém bytě ve stejné malé bytovce. Studenti se dohodnou na svých rolích v rodině. Tyto budou hrát v průběhu následujících činností.
  2. Studenti představí svoje rodiny.
  3. Lektor hraje majitele domu. V bytovce je ještě jeden byt volný. Jako majitel lektor navrhne stávajícím nájemníkům, že pokud se všichni dohodnou, můžou rozhodnout, který ze zájemců o poslední volný byt dostane smlouvu. Pokud se stávající nájemníci nedohodnou, vybere nového nájemníka majitel sám. Každá rodina zná jednu rodinu z těch, které projevily zájem o bydlení v domě. Tuto rodinu bude hájit na domovní schůzi.
  4. Studenti si vylosují kartičku s informacemi o rodině, kterou znají a kterou budou hájit. Mohou dostat k losování ze všech rodin nebo jenom ty, které lektor předem vybere. V průběhu pěti minut se dohodnou na argumentech, které budou používat na obhajobu „své rodiny“.
  5. Lektor svolá domovní schůzi, na které se mají nájemníci dohodnout, kterou rodinu chtějí za souseda. Stanoví čas (cca 15-20 min), za který se musí dohodnout. Sleduje diskusi, ale podle možnosti do ní nezasahuje. Všímá si argumentů, které jednotlivé skupiny používají a jaké argumenty používají, aby vyřadili ostatní rodiny „ze soutěže.“
  6. Po stanoveném čase lektor požádá o oznámení zvolené rodiny.
  7. Se studenty lektor diskutuje o tom, proč rozhodli právě pro tuto rodinu, jak dospěli k rozhodnutí, které argumenty byli pro jejich volbu rozhodující a které je spíše odradili. Bude se studenty bavit o tom, nakolik rozhodovala při volbě národnost, zaměstnání, struktura rodiny nového nájemníka. Upozorní na předsudky, kterými studenti argumentovali a upozorní na zajímavé momenty diskuse.

Rady a doporučení:

 

 

Zdroj: Výcvikový kurz dramaterapie, 2003/2004, lektor: Blanka Kolínová
Rodiny:

A. Student sociologie z Německa. Má hodně kamarádů. Pracuje jako dobrovolník v programu pro narkomany. Zůstane v ČR rok nebo dva. Přijedou za ním na delší návštěvu prarodiče, kteří pocházejí ze Sudet.

B. Umělec – muzikant a učitelka se synem a dcerou, kteří studují na gymnáziu. Rodiče jsou členy Židovské obce. Syn hraje v klezmer kapele (hraje tradiční židovskou hudbu) a jezdí na koncerty.

C. Rodina pochází z polského pohraničí. Oba rodiče pracují jako řadoví zaměstnanci ve velkých firmách. Jsou členy různých spolků. Babička je v důchodu. Dcera chce po maturitě za tři roky jet studovat práva do Polska.

D. Oba rodiče jsou Romové. Otec je mistr ve fabrice, mamka uklízí v místní škole. Obě děti, starší syn a mladší dcera studují na střední škole. Rodina má příbuzné v Praze a v jižních Čechách.

E. Matka se třemi dcerami (10, 13 a 15 let), přistěhovali se ze Slovenska. Matka podniká, dcery navštěvují soukromou školu. Dcery trénují kickbox, zpívají ve sboru a hrají divadlo.

F. Rodina, která získala azyl. Pochází ze střední Asie. Jsou křesťané. Otec byl doma ředitelem malé firmy, tady pracuje jako dělník ve fabrice, matka je nezaměstnaná. Syn studuje na gymnáziu a trénuje karate, dcera je žákyní 3. třídy.

G. Muslimská rodina, která získala azyl, když byla válka v bývalé Jugoslávii a zůstala žít v ČR. Matka je prodavačka, otec elektromontér. Syn je v osmé třídě, dcera studuje Obchodní akademii.

H. Rodina pochází z Vietnamu. Rodiče mají malou restauraci. Česky mluví špatně. Obě dcery a syn chodí na gymnázium a mají vynikající výsledky. Všechny děti sportují a hrají na klavír.

I. Matka přijela do ČR před pěti lety z Ukrajiny a pracuje jako kuchařka. Teď je těhotná s novým manželem, Čechem. Manžel je vedoucí v obchodě. Když bude mít byt, přistěhují se za ní z Ukrajiny šestnáctiletá dcera a osmiletý syn. Jejich teta žije v Kanadě.